6 Ocak 2017 Cuma

CEVİZ VE SAĞLIĞIMIZ


Çoğu zaman en basit gıdalar sağlığınız için en iyisidir ve bu Tabiat Ana'nın, protein, sağlıklı yağlar, lif, bitki sterolleri, antioksidanlar ve birçok vitamin ve mineralden oluşan mükemmel bir paket hazırladığı kabuklu kuruyemişler için kesinlikle geçerlidir.

Araştırmalar, sağlığınızı çok kolay ulaşılan "dozlarda" çeşitli şekillerde artırabileceğini gösterdiğinden, kabuklu kuruyemişler arasında cevizin kral olduğu söylenebilir.

Günde sadece bir ons ceviz (yaklaşık yedi kabuklu ceviz) yemek yararlı özelliklerinden yararlanmak için yeterlidir.

Ceviz Tüketmenin  En Önemli 7 Sebebi

Ceviz, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, fındık, macadamia fıstığı, çam fıstığı ve antep fıstığı ile birlikte ağaç kuruyemiş  ailesine aittir. Her birinin kendi benzersiz beslenme profili vardır.

Örneğin cevizlerin çeyreği bir fincanı, günlük önerilen bitki esaslı omega-3 yağının % 100'ünden fazlasını, ayrıca yüksek miktarlarda bakır, manganez, molibden ve biyotin sağlar. Ceviz hakkında en heyecan verici araştırmaların bazıları şunları içerir:

1. KANSERLE MÜCADELE ÖZELLİKLERİ

Ceviz, yalnızca prostat kanseri riskini değil aynı zamanda göğüs kanserini de azaltabilir. Bir çalışmada, 18 hafta boyunca 2.4 ons cevizini yemiş fareler, aynı miktarda yağ tüketen ancak diğer kaynaklardan tüketilen kontrol grubuna kıyasla, çok daha küçük ve yavaş büyüyen prostat tümörleri taşıdılar.

Genel olarak bütün ceviz diyeti prostat kanseri büyümesini yüzde 30 ila 40 oranında düşürdü. Farelerle ilgili bir başka araştırmaya göre, günde sadece iki avuç ceviz insan eşdeğeri göğüs kanseri riskini yarı yarıya azalttı ve tümör büyümesini de yüzde 50 azalttı.2. KALP SAĞLIĞI

Ceviz, kalp hastalığı olan insanlara çoklu vasküler yararlar sağlayan, veya birden fazla kardiyal risk faktörü nedeniyle kalp hastalığı riskini artıran amino asit l-arginin içerir.
Ceviz ayrıca, anti-inflamatuar ve patolojik kan pıhtılarının oluşumunu engelleyebilen, bitki esaslı omega-3 yağ alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Araştırmalar ALA yüksek diyet yiyen kişilerin ölümcül bir kalp krizi geçirme olasılığının düşük olduğunu ve ani kardiyak ölüm riski neredeyse yüzde 50 daha düşük olduğunu gösteriyor.

Günde sadece dört ceviz yemenin, kalp-sağlıklı ALA'nın kan düzeylerini önemli ölçüde artıracağı ve ceviz tüketiminin sağlıklı kolestrol düzeylerini desteklediği gösterilmiştir.

Ayrı bir araştırma, günde yalnızca bir ons ceviz yemenin kardiyovasküler riski 4 azaltabileceğini ve yüksek kardiyovasküler riski bulunanların arasında fıstık tüketiminin sıklığının artması ölüm riskini önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi.5

3. GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN

Yaşa bağlı kötüleşmenin tam ortasında olan serbest radikallerle mücadele ederek ne kadar hızlı yaşlanacağınızı kontrol etmesine yardımcı olduğuna inanılan antioksidanlar sağlığınız için çok önemlidir.
Ceviz, yalnızca birkaç gıdada bulunan çeşitli eşsiz ve güçlü antioksidanlar içerir. Buna, kuinon juglonu, tanin tellimagrandin ve flavonol morin dahildir.

Cevizler, serbest radikal süpürmede o kadar güçlü olan antioksidanlar içerir ki araştırmacılar onları "olağanüstü" olarak nitelendirirler ve araştırmalar ceviz polifenollerinin kimyasal olarak uyarılan karaciğer hasarını önlemeye yardım ettiğini gösteriyor.

Bir başka çalışmada, araştırmacılar kurabiyelerde, özellikle cevizlerin güçlü antioksidan güçleri olduğunu keşfettiler. Ceviz polifenolleri, test edilen fındıklar arasında ve aynı zamanda en yüksek lipoproteine ​​bağlı antioksidan aktivitesi arasında en iyi etkinliğe sahipti.


4. KİLO KONTROLÜ

Ceviz gibi sağlıklı kuruyemişlerin  diyetinize eklenmesi zaman içinde ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. 31 denemenin bir derlemesinde, diyetlerinde diğer gıdalar için yer fıstığı veya fıstık bulunan kişiler, bellerinde yaklaşık 1.4 libre ve yarım inçlik bir kaybetti.10 Ceviz yemesi de sadece üç gün sonra artmış doyma ile ilişkilendirildi.

5. ERKEK SAĞLIĞI AÇISINDAN

Ceviz  daha az bilinen faydalarından biri de erkek doğurganlık üzerindeki etkisidir. Batı tarzı bir diyet tüketen erkekler arasında günde 75 gram (bir buçuk fincanın biraz üstünde) ceviz eklenmesi, canlılık, hareketlilik ve morfoloji gibi önemli derecede sperm kalitesini artırdı.

6. BEYİN SAĞLIĞI

Ceviz, E vitamini, folat, melatonin, omega-3 yağları ve antioksidanlar gibi çeşitli nöroprotektif bileşikler içerir. Araştırma, ceviz tüketiminin genç erişkinlerde artan akıl yürütme de dahil olmak üzere beyin sağlığını destekleyebileceğini gösteriyor.

Bir çalışmada ayrıca, yüksek antioksidan ,
Bir araştırma ayrıca ceviz gibi yüksek antioksidan gıdaların tüketilmesinin "yaşlanmada ortaya çıkan oksidatif strese karşı savunmasızlığı azaltabileceğini", "sağlık süresini artırdığını" ve ayrıca "yaşlanmada bilişsel ve motor fonksiyonları güçlendirdiğini"  tespit etti.

7. Diyabet

Ceviz içerisindeki faydalı diyet yağının, tip 2 diyabetlilerde metabolik parametreleri iyileştirdiği gösterilmiştir. Dört çeyrek ceviz yiyen tip 2 diyabetli aşırı kilolu yetişkinler günlük açlık insülin düzeylerinde önemli oranda azalma sağladı ve ilk üç ayda fayda sağladı.Neden Cevizi Yemelisiniz  ?

Kabuklu bir cevizin en dış tabakası - beyazımsı, pul pul (bazen mumlu) kısmı acı bir tada sahiptir ancak onu kaldırma isteğine direnirler. Ceviz içerisindeki antioksidanların yüzde 90'ına kadarının cilde bulandığı ve onu tüketmenin en sağlıklı bölümlerinden biri haline getirdiği düşünülmektedir. Sağlığınız üzerindeki olumlu etkileri artırmak için, organik ve çiğ fındık, ışınlanmamış veya fıstığı arayın.

Ayrıca, cevizlerin çok bozulabilir olduğunu ve sağlıklı yağlarının kolayca hasar gördüğünü unutmayın. Kabuklu ceviz alıyorsanız, büzülmüş veya kokuyor kokmuş veya taze olduğunu doğrulayamayacaklarınızdan kaçının. Cevizler kabuklu olsun olmasın, buzdolabınızda veya derin dondurucudaki hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır. Ceviz hızlı bir atıştırma harikasıdır, ancak tadına hayran değilseniz, yine de pürüzsüz karışımlarla avantajlar elde edebilirsiniz. Ya da mevcut diğer sağlıklı kuruyemişlerden  birini deneyebilirsiniz.

Cevizlerin kalitesini, bir gecede suya batırarak daha da geliştirebilirsiniz; bu, bazı enzim inhibitörlerini ve fitik asidi düşürme eğiliminde olacaktır. Islatıldıktan  sonra, onlar gevrek olduklarinda çok daha lezzetli olduklarindan, tekrar gevrek olana kadar 105 ila 110 Fahrenheit'lik düsük bir sicak su dehidrate yapabilirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder